Największy na świecie, 30-metrowy teleskop jednak powstanie
2006-06-05
Największy na świecie, 30-metrowy teleskop jednak powstanieMiędzynarodowy panel ekspertów uznał, że
planowana konstrukcja nowego 30-metrowego teleskopu (TMT) może być
zrealizowana i że da się w pełni wykorzystać jego możliwości - informuje California Institute of Technology.
Thirty Meter Telescope (TMT), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza
"Trzydziesto- Metrowy Teleskop", to konsorcjum zrzeszające California Institute of Technology, University of California, Association of Universities for Research in Astronomy (AURA) i Association of Canadian Universities for Research in Astronomy (ACURA). Zadaniem tego konsorcjum jest zaprojektowanie i wybudowanie teleskopu o średnicy zwierciadła 30-metrów.
Olbrzym ten będzie trzykrotnie większy od największych obecnie
teleskopów na Ziemi, dzięki czemu zbierze aż 9 razy więcej fotonów. Jego zwierciadło główne będzie się składało aż z 738 segmentów, z których każdy będzie miał efektywną średnicę 1.2-metra. Zwierciadło wtórne tego kolosa ma mieć 3.6-metra średnicy, będzie więc porównywalne wielkością z dużymi teleskopami obecnie wykorzystywanymi w największych obserwatoriach.
TMT zostanie wyposażony w system optyki adaptatywnej, co pozwoli mu generować obrazy zbliżone do takich, jakie uzyskałby on, gdyby Ziemia była pozbawiona zakłócającej widoczność gwiazd atmosfery. Teleskop będzie wyposażony aż w osiem instrumentów naukowych.
Jego uruchomienie zaplanowano na rok 2016. Jeszcze nie wiadomo, gdzie stanie TMT. Na razie badane są lokalizacje w Chile, Hawajach i w Meksyku. Decyzja na temat ostatecznego miejsca budowy zapadnie w połowie 2008 roku, a pierwsze prace rozpoczną się w roku 2009.
Konsorcjum TMT już przeznaczyło na to 64 miliony dolarów - tyle właśnie ma pochłonąć w sumie faza projektu i jego wstępnego rozwoju.
Dobre wieści są natomiast takie, że niezależny zespół ekspertów, który dostał do przeanalizowania plany techniczne, naukowe i ekonomiczne projektu, zatwierdził je w 100 procentach. Naukowcy stwierdzili, że teleskop ma duże szanse powstania i uzyskiwania obrazów takich, jakich będziemy od niego oczekiwać (PAP).
|